Sağlık Bilimleri Üniversitesi, İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi yayın organıdır.


Online makale sistemimiz eJManager sistemine geçiş yapmıştır. Mevcut olan makalenizi veya yeni gönderilecek yazılarınızı eJManager sistemi üzerinden göndermeniz rica olunur.

          CİLT 50 / SAYI 1Dergimizin Yer Aldığı DizinlerRSS Kaynağı

14 - İnferior epigastrik ven yaralanmasına bağlı gelişen postpartum kanama

Mehmet Baki Senturk, Hakan Guraslan, Mesut Polat, Omer Birol Durukan

Amaç: Postpartum kanama maternal mortalitenin önde gelen nedenlerindendir. Postpartum kanama genital organlardan çoğunlukla da uterin atoniden kaynaklanır ve nadiren genital organ dışındaki organlardan da kaynaklanabilir. İnferior epigastrik damarların yaralanmasına bağlı kanamalar postpartum kanamalara neden olabilir. Bu nadir bir durum olmasına rağmen morbidite hatta mortaliteye neden olabilr.

Olgu: Preeklampsi tanısı ile takip edilen ve sezeryan ile doğum yapan hastada Pfannenstiel insizyon sonrasında batın duvarının çekilmesine bağlı inferior epigastrik ven yaralanması sonrasında gelişen postpartum kanama olgusu sunulmaktadır.

Sonuç: Postpartum kanamadan şüphelenildiği zaman eğer genital organlara bağlı kanama yoksa diğer organlar dikkatli muayene edilmelidir. Özellikle de sezeryan olmuş olgularda insizyon bölgesi mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Anahtar Kelimeler: Doğum sonrası kanama, morbidite, sezaryen

Tamamını okumak için tıklayınız


Ana Sayfa       Editörden       Yayın Kurulu       Danışma Kurulu       Yazarlara Bilgi       İletişim       Arşiv

Copyright ® 2011 Şişli Etfal Hastanesi Tıp Bülteni