Sağlık Bilimleri Üniversitesi, İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi yayın organıdır.


Online makale sistemimiz eJManager sistemine geçiş yapmıştır. Mevcut olan makalenizi veya yeni gönderilecek yazılarınızı eJManager sistemi üzerinden göndermeniz rica olunur.

          CİLT 40 / SAYI 2Dergimizin Yer Aldığı DizinlerRSS Kaynağı

5 - 2000-2004 yılları arası ortopedik cerrahide rejyonel anestezi pratiğimiz

Ayda Başgül, Güneri Atalan, Ayşe Hancı, G. U. Sivrikaya

Amaç: Rejyonel anestezi,cerrahiye endokrin ve metaholik cevabı, kan kaybrın ve tromboembolik komplikasyonları azalttığı için majör ait ekstremde cerrahisinde özellikle tercih nedenidir (I). Sürekli periferik sinir blok kataterleri ve teknikte ki gelişmeler daha az opioid tüketimi, daha çabuk hasta rehabilitasyonu ve daha yüksek hasta memnuniyetini de beraberinde getirdiğinden rejyonel anestezi gerek cerrahlar gerekse hastalar için daha çekici hale gelmiştir (2,3). Bu çalışmayı planlarken biz de anestezi pratiğimizi değerlendirmeyi ve rejyonel anesteziye ilgimizi araştırmayı amaçladık.

Gereç ve Yöntem: 2000-2004 yılları arasındaki anestezi klinik kayıtlan retrospektif olarak gözden geçirildi.

Bulgular: Kliniğimizde 2000-2004 yılları arasında uygulanan ortopedik cerrahide ki rejyonel anestezi oranımız % 21.98 idi ve en çok tercih edilen rejyonel anestezi yöntemi spinal anestezi idi. Kliniğimizin ortopedik cerrahideki rejyonel anestezi başarı oranı % 97.48 bulundu.

Sonuçlar: Kliniğimiz uygulamalarında genel anestezi ortopedik cerrahide halen birinci tercihdir. Rejyonel anestezi uygulaması yıllar içinde giderek azalan bir orana sahiptir. Spinal anestezi hala kliniğimizde en çok tercih edilen rejyonel anestezi tipidir.

Anahtar Kelimeler: Rejyonel anestezi, prevalans,ortopedik cerrahi

Tamamını okumak için tıklayınız


Ana Sayfa       Editörden       Yayın Kurulu       Danışma Kurulu       Yazarlara Bilgi       İletişim       Arşiv

Copyright ® 2011 Şişli Etfal Hastanesi Tıp Bülteni