Sağlık Bilimleri Üniversitesi, İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi yayın organıdır.


Online makale sistemimiz eJManager sistemine geçiş yapmıştır. Mevcut olan makalenizi veya yeni gönderilecek yazılarınızı eJManager sistemi üzerinden göndermeniz rica olunur.

          CİLT 44 / SAYI 4Dergimizin Yer Aldığı DizinlerRSS Kaynağı

6 - Mezenterik yerleşimli intestinal duplikasyon kisti

Uygar Demir, Tahir Atun, Cemal Kaya, Özgür Bostancı, Banu Yılmaz Özgüven, Mehmet Mihmanlı

Duplikasyon kistleri, tüm gastrointestinal traktusta yerleşebilen, konjenital anomalilerdir. Genellikle asemptomatiktirler ve rutin tetkikler sırasında insidental olarak saptanırlar. Kistik duplikasyonların nadiren kanama, invajinasyon, barsak obstrüksiyonu, volvulus, malignite gibi komplikasyonları görülebilir. Hastamız, karın ağrısı ile polikliniğimize başvurdu. Hastaya, ileri tetkik amacıyla yapılan radyolojik incelemeler sonucunda batın sol hipokondrial bölgeyi dolduran 8x10 cm kist saptandı. Ameliyatta kama şeklinde kısmi ince bağırsak rezeksiyonu ile beraber kist eksizyonu uygulandı. Piyesin histopatolojik incelenmesinde; intestinal duplikasyon kisti ile uyumlu olduğu görüldü.

Olgu sunumunda, mezenterik yerleşimli kistlerin ayırımın yapılması ve literatür eşliğinde mezenterik yerleşimli intestinal duplikasyon kistlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.

Anahtar Kelimeler: Duplikasyon, gastrointestinal, kist abstract

Tamamını okumak için tıklayınız


Ana Sayfa       Editörden       Yayın Kurulu       Danışma Kurulu       Yazarlara Bilgi       İletişim       Arşiv

Copyright ® 2011 Şişli Etfal Hastanesi Tıp Bülteni